V tomto článku sa v štyroch základných bodoch na zopár príkladoch pokúsim objasniť, prečo by mal človek aspoň začať uvažovať nad domácou automatizáciou a teda inteligentným domom.
1. Zvýšenie komfortu ovládania
Ovládať svetelné a zásuvkové obvody, vykurovanie, klimatizáciu, žalúzie… dokážeme nielen pomocou ovládačov na stene, ale môžeme využiť nasledovné spôsoby ovládania:
– IR /infračervené/ diaľkové ovládanie
– Počítač, tablet, mobil /s prístupom na internet/
– GSM mobilný telefón
– Hlas
Čo to znamená? Jeden príklad namiesto technických informácií. V neskorý zimný večer príde na návštevu sused s rodinkou. Mám nastavené komfortné vykurovanie na 25 stupňov. Po cca hodinke klábosenia so susedmi, je zrazu v obývačke akosi teplo /nejde o dusnú atmosféru pri výmene názorov J/. Pri klasickej inštalácii mám dve možnosti: otvorím v obývačke okno, alebo prestavím kúrenie v celom dome na 22 stupňov. Lenže ja mám systémovú elektroinštaláciu, na stolčeku v obývačke mi leží mobilný telefón a jednoduchým preklikaním sa v aplikácii telefónu znížim teplotu v konkrétnej miestnosti na požadovanú. Sused si ani len nevšimne že som dačo prestavil / neprerušil som jeho prúd myšlienok, keď si práve vylieval srdce akého má neschopného šéfa/ a zároveň susede, ale hlavne manželke nefúka na …. /chrbát :)/ cez otvorené okno.
Návštevu sme odprevadili a usadáme do gauča. V TV dávajú obľúbené vysielanie. Lenže z toľkých informácií čo sme sa s manželkou dozvedeli, nemáme energiu na zdvihnutie zadku a stlmenie svetla, aby nám ešte aj oči „neťahalo“ svetlo /dosť čo si uši vytrpeli/. Znova sa načiahnem po mojom smartfóne, stlmím svetlo a prepnem svetelnú scénu tvorenú z LED pásov na upokojujúcu /manželka medzitým zadriemala opretá o moje rameno/.
Komfortné? Asi áno.
2. Úspora energie
Systémová /inteligentná/ elektroinštalácia umožňuje spínanie nielen vykurovania, ale aj vybraných spotrebičov. Hlavnými úsporami sú teda energetické úspory, ktoré vieme dosiahnuť vhodnými spôsobmi regulácie vykurovania a osvetlenia. Nezanedbateľné sú tiež tepelné zisky samotného domu, ktoré vhodným nastavením systému prispievajú nemalou mierou na šetrení energiami.
Ako viem usporiť? Celá rodinka odchádzame ráno z domu, deti do školy, rodičia do práce. Keď odchádzame je ešte šero, tak žalúzie nevyťahujem. Načo. A okrem toho fučí jesenný vetrík od severu, ešte by vonkajšie žalúzie poškodil a včerajšia predpoveď nebola nijako optimistická, čo sa toho týka. Počasie sa má „umúdriť“ navečer, to už budeme doma a to ich aspoň nebudem musieť znova zaťahovať /ale mi to páli, aký som šikovný a šetrím si robotu aj peniaze za poškodené žalúzie/. Čo na tom, že keď sa vrátime domov musím ešte prikúriť, lebo počas dňa sa trochu v dome ochladilo? Baví ma to. OK, aj mňa by to bavilo do prvého vyúčtovania za plyn, alebo elektrinu. Lenže nemusí ma to baviť, pretože ja mám automatizovaný dom, ktorý som naučil ako sa má počas celého roka správať. Povedal som mu, že ak bude predpoveď počasia v tomto ročnom období priaznivá, slniečko sa rozsvieti aspoň na pár hodín a vietor utíchne na hodnotu bezpečnú pre poškodenie žalúzií, má urobiť nasledovné:
– vytiahnuť žalúzie na južnej strane, na severnej ostanú zatiahnuté
– vykurovanie sa prestaví takým spôsobom, že dom nezačne kúriť v tomto režime, pokiaľ neklesne teplota pod kritickú, napr. 18 stupňov
– toto všetko zostane v takomto režime, pokiaľ nezačne fúkať väčší vietor a bude svietiť slnko. Ak nie, tak sa režim domu vráti do štandardného módu /žalúzie zatiahnuté, zapnuté vykurovanie na 18stupňov/
Lenže v ten deň „počasíčko prialo“. Vetrík utíchol, slniečko „vykuklo“ spoza oblakov od 13:00 do 14:30 a môj domček automaticky prijal tepelné zisky. Náš príchod do domu nám rozžiaril tváre. Nielen tým, že v domčeku je teplúčko a netreba prikurovať, ale aj tým, že sme získali nejaký čas k dobru a môžeme ho venovať svojim ratolestiam a nie len správe domu.
A? No je to o úspore aj času, ale hlavne peňazí.
3. Bezpečnosť
Systém dokáže zabezpečiť aj ochranu objektu, požiarnu signalizáciu, signalizáciu úniku plynu… Do systému je možné pomocou vstupných jednotiek priviesť signál od bežných typov detektorov, ako sú:
– PIR detektory pohybu
– Magnetické detektory
– Detektory rozbitia skla
– Čítačky magnetických médií
– GSM bránu
Ako to využijem? Som v práci na mítingu, mobil v tichom režime – upozorňovať len vibráciami. Niekedy uprostred mítingu mi zavibruje smartfón a na displeji svieti: “Pozor narušenie bezpečnosti – vonkajšie čidlo pohybu“. Super, niekto asi behá po dvore, čo teraz? Doma nikto nie je – deti v škole, ja s manželkou v robote. Znervózniem? Zatiaľ nie, pretože mám automatizovaný dom so systémovou elektroinštaláciou. Spustím aplikáciu na mobile a pár klikmi zapnem vonkajšiu kameru. Na tvári sa mi zjaví úsmev od ucha po ucho. „Vám je niečo smiešne, na tom krátení rozpočtu pre nový projekt?“ Strhnem sa, to boss vraví so mnou. „Nie, nie prepáčte, len som sa nezdržal pri pohľade na suseda ako naháňa na mojom dvore svoje sliepky“. Nenápadne ešte vypnem pohybové čidlo a mobil odkladám nabok. Po mítingu skontrolujem stav celého domu, ostatné pohybové čidlá sú v kľude, sused už nenaháňa sliepky – zapínam aj vonkajšie čidlo.
Smiešne? Možno.
4. Kompletný prehľad
Systémová inštalácia je prepojená s počítačovou sieťou. S prístupom na internet má užívateľ dokonalý a okamžitý prehľad nad celým domom, z ktoréhokoľvek miesta na svete a je schopný kontrolovať:
– Kde je rozsvietené svetlo
– Aká je teplota v jednotlivých miestnostiach
– Aký je pohyb osôb v dome
Ale nie len kontrolovať, ale aj ovládať svetlá a spotrebiče dokáže užívateľ s prístupom na internet a to všetko v grafickom prostredí, jednoduchým kliknutím myši.
Ako môžeme zhrnúť prínos automatizovanej domácnosti do pár viet?
– Budova je naučená robiť automatické kroky, ktoré som jej ja ako užívateľ zadal a ktoré mne ako obyvateľovi budovy šetria čas a peniaze.
– Pri dnešnom spôsobe života je nevyhnutné, aby budova celkom automaticky ovládala denne používané technológie /svetlá, vykurovanie, žalúzie, vetranie, výťahy/
– Je nevyhnutné, aby sa pri vzniku krízových situácií /požiar, zatopenie, únik plynu, vlámanie/ automaticky a okamžite vykonali kroky na minimalizáciu škôd a ohrozenia zdravia /vypnutie elektrospotrebičov, zapnutie ponorného čerpadla, zatvorenie ventilu na prívode do domu, rozblikanie svetiel a vytiahnutie žalúzií…./